default logo

Co to jest Voice Over?

Voice over to technika, w której głos osoby jest używany w nośniku audio, zwykle nagraniu audio. Głos jest zwykle odczytywany na głos ze scenariusza opowiadania i może być wyrażony przez profesjonalnego głosiciela lub osobę, która wcześniej zajmowała się głosem. Większość lektorów jest wykonywana przez profesjonalistów, którzy są przeszkoleni w tej sztuce i wiedzą, jak czytać scenariusze w sposób, który oddaje właściwy ton, tonację, tempo i fleksję. Ponadto lektor oprócz tekstu może również zawierać narrację lub dialogi, co odróżnia go od zwykłych mediów audio. Jeśli jednak lektor reklam radiowych jest wykonywany przez kogoś, kto nie jest ekspertem w tej dziedzinie, zawsze będzie miejsce na poprawę. Głównym problemem związanym z niedoświadczonymi lektorami jest to, że często nie są oni w stanie stworzyć odpowiedniego nastroju lub scenerii dla swoich postaci, a także odpowiedniego wyczucia czasu dla lektora. Często utrudnia to zrozumienie historii lub wysłuchanie głosu.

Innym problemem dla osób, które nie są wykwalifikowane w tej dziedzinie, jest znalezienie kogoś, kto nagrałby ich głos bez wcześniejszego doświadczenia. Chociaż wielu lektorów może mieć ugruntowaną pozycję lektora, większość nagrywa tylko do wynajęcia. Wielu lektorów nie chce pracować w locie. Muszą być w stanie nawiązać kontakt ze studiem nagrań, a także z klientem, przez którego są zatrudniani, aby prawidłowo nagrać głos. Niektórzy lektorzy mogą nagrać demo swojego głosu i wysłać je wraz z wymaganą kwotą pieniędzy.

Ważne jest, aby lektorzy byli cierpliwi i nie spieszyli się z nagraniem lektora do projektu. Muszą zrozumieć, że ich celem nie jest zdobycie sławy z dnia na dzień i że osiągnięcie sukcesu wymaga znacznej ilości czasu i wysiłku. Chociaż w tej formie sztuki zarabia się dużo pieniędzy, nadal jest to dzieło sztuki; dlatego ważne jest, aby lektor był cierpliwy i nie spieszył się, aby jak najlepiej wykorzystać swoje nagrania.